П-р Трифон Трифонов
Тази седмица продължаваме с изучаването на завета с Авраам и неговите потомци. Бог обеща на Авраам велики неща. Тези обещания обхващат ли и нас? Ние сме негови потомци? Ако е така, какво точно е обещал Бог на Авраам?
ЩИТ И НАГРАДА
Битие 15:1-3. Какво предложи Бог да бъде за Аврам? (Щит и много голяма награда.)
Какво мислите, че Бог имаше предвид, когато каза, че е щит на Аврам?
Дали Бог прави същото за нас? Можем ли да имаме мир в живота си, знаейки, че Бог ще бъде наш щит?
Какво мислите, че Бог предлага на Аврам, когато каза, че „наградата на Аврам ще бъде много голяма?“
Връзката с Бог сама по себе си не е ли „много голяма награда?“ Има ли материална страна в това обещание?
На каква част от Божието предложение Аврам отговори? Не изглежда ли, че Аврам е бил загрижен за материалната „награда“, защото говори само за това?
Очевидно Аврам имаше материална награда, защото се тревожеше кой ще наследи имуществото му. Защо Аврам се интересува за това? Наследството важно ли е? (Аврам не се оплаква от липса на материални придобивки, той се оплаква от липса на деца. Много тежко му беше, че няма деца.)
Помислете за отношението на Аврам. Това труден разговор ли е с Бог?
Мислите ли, че Бог има нещо против да задаваме трудни въпроси?
Битие 15:4-6. Ако бяхте Аврам, трудно ли бихте повярвали на това обещание?
Какво харесвате в Божия отговор? (Забелязва се, че Бог има големи планове.)
Битие 15:6. Стихът ни казва, че на Аврам се приписва правда. Това ли е целта на нашия живот – Бог да ни дари със Своята правда?
Какво точно направи Аврам, за да получи тази правда? Изследвайте отвъд елементарния отговор просто да вярвате в Бог. (Аврам започна с оплакване относно това как Бог изпълняваше Своята част от договора (завета). Бог даде на Аврам фантастично обещание, нито една част от което не беше изпълнено в кратък период от време. Аврам вярваше в по-голямата картина. Той прояви много вяра въз основа на много малко доказателства. Затова Бог го нарече „праведен“.)
Евреи 11:11-13. Дали Авраам стана велик народ приживе? Дали част от правдата на Авраам беше фактът, че той повярва на Бог, въпреки че никога не виждаше по-голямата част от изпълнението на обещанието?
Към това ли ни призовава Бог днес?
ВЕЛИКО ИМЕ, ВЕЛИКА БЛАГОСЛОВИЯ.
Битие 12:1-2. Бог обещава на Авраам няколко неща, освен че потомците му ще станат велик народ. Кои са те? (Бог ще благослови Аврам, Бог ще направи името му велико и Аврам ще бъде благословия за другите.)
Искате ли да имате страхотно име? Ако да, защо?
Всички искаме да бъдем благословени от Бог. Бихте ли искали да бъдете благословия за другите? Ако да, защо?
Битие 12:3. Първата част на този стих разглежда добри или лоши неща, случващи се на други хора. Защо бихте се интересували от това, ако бяхте Аврам?
Какво предполага това за единството на християните? (Това е много важна концепция. Бог обещава, че ще благослови тези, които благославят Аврам, и проклина онези, които го проклинат. Какво утешение е това в ежедневните ни борби.)
Изглежда ли „нехристиянско“ да искаш Бог да прокълне тези, които те проклинат?
КОЛКО ГОЛЯМА Е НАГРАДАТА?
Битие 28:13-15. Преминаваме напред във времето към Яков, внук на Авраам. Придържа ли се Бог към завета Си с Аврам?
Добавено ли е нещо? (Бог казва на Яков „Всички народи на земята ще бъдат благословени чрез теб и твоето потомство.“ Това беше част от първоначалното обещание на Аврам. Вж. Битие 12: 3)
Галатяни 3:26-29. Позоваването на всички, които са благословени чрез потомството на Авраам, сочи към Исус. Дава ли Бог обещание да благослови еврейския народ или това наистина е обещание да ни благослови всички чрез Исус?
В Галатяни 3:28. се казва, че Бог не прави никаква разлика между евреин и кой да е друг човек. Защо така?
Мислите ли, че това беше първоначалният план? Ако крайната цел е да се обърнат всички към Бог, тогава каква разлика ще има дали еврейската нация като цяло е следвала Исус? (Поредицата от завети, която изучавахме, показва, че Бог е имал практика да избира определени хора да бъдат Негови партньори в извършването на Неговата работа.)
Смятате ли, че Бог предпочита да работи изключително чрез един човек или една група хора?
Бог има ли мисия да намери друга „група“, чрез която да работи днес? Промени ли се Божия план от времето на Ной и Авраам? (Идеята, че Бог работи чрез една конкретна църква, или раса, или пол, или икономически слоеве, е много трудна за примиряване с Галатяни 3:28. Както току-що прочетохме, тя казва, че единственото „групиране“, което прави разлика е да бъдем „едно в Христос Исус.“ Ако служим на Исус, значи сме част от „групата.“ Новата „еврейска нация“, с цел разпространяване на добрата новина за Исус, са всички, които вярват.)
Галатяни 3:29. Стихът ни казва, че сме наследници на обещанието към Авраам. Спомнете си какви обещания сме наследили? (Първото обещание, разбира се, е на Исус. Не забравяйте, че Аврам беше помолен да напусне страната си и да отиде на място, където Бог би го благословил. Очакваме с нетърпение „нова земя“, небето, където можем да бъдем благословени от присъствието на Бог.)
Бихте ли искали да бъдете наследник на обещанието, дадено на Авраам? Можете да станете такъв днес, като приемете Исус за свой Спасител.