28 ноевмри, 2020 г.
Бог е любов, затова християнството включва взаимоотношения на любов. Така че християнството предполага човек да има връзка с Бога (по вертикала) и с другите хора (по хоризонтала). Да имаме любов помежду си е толкова важно, че сам Исус го описва като истински признак на ученичество (Йоан 13:35).
Бог отдели и един специален ден, съботата, в който всяка седмица да се свързваме с Него и с нашите братя и сестри. Но понякога това изисква жертви. На някои места, например в амазонската джунгла, където хората пътуват до църквата много дълго, някои семейства започват пътешествието си в петък вечерта и се прибират у дома в неделя. Те правят това не защото имат време за губене, а защото го възприемат като духовно упражнение, което засилва любовта им към Бога и към ближните им. Разглеждат общуването с други християни и съвместното поклонението на Бог в събота като изкючителни важни условия за духовно израстване.
Още по времето на апостолите имаше хора, които бяха небрежни по отношение на редовните събирания с други вярващи. Но Бог ги предупреди, че това общуване ще става все по-важно с приближаването на Неговото завръщане (Евреи 10:25). В Левит 23:3 Бог акцентира и върху това, колко е важно да се затвърждава съвместното ни поклонение в събота: „Шест дни да се работи, а седмият ден е събота за тържествена почивка, за свято събрание.” На еврейски е използвана думата „Miqra”, която означава среща, събрание, събиране. Бог обаче го описва и като нещо свято и като основна част от пазенето на съботата.
В Адвентната църква връзката ни едни с други има дори по-широки измерения. Като носим десятъците и даренията си в църквата, след което те биват събрани в общата „съкровищница”, ние се свързваме с братя и сестри по целия свят, които правят същото. Показваме доверие един към друг и свидетелстваме, че ние сме свързани, че между нас има любов и взаимна загриженост, и че се стремим към обща цел – да служим на Бога не само като отделни личности, но и като добре организирана армия, която ускорява проповядването на Евангелието в последните времена и очаква Христовото завръщане. Ако работим заедно, ние можем да постигнем повече, да стигнем по-далеч по-бързо.
ПРИЗИВ: Идвайки в Божието присъствие днес, нека да го просляваме заедно и да засилваме връзките помежду си, като донесем даренията и десятъците си в Неговата съкровищница!
МОЛИТВА: Ние сме Твои, Господи! Моля Те, приеми нашето поклонение днес! Амин!